Země BRICS si vytvářejí svůj Mezinárodní měnový fond

Země hospodářského uskupení BRICS, tedy Rusko, Indie, Brazílie, Čína a Jižní Afrika oznámily vytvoření protidolarové měnové organizace. Jedná se o obdobu MMF.

[box style=“doc“]Toto spojenectví by mělo pomáhat zemím, které nesouhlasí s politikou USA a jejich spojenců. Vladimír Putin[/box]

Základní kapitál pro BRICS banku bude 50 miliard dolarů, které poměrně zaplatí členské země. Rezervy této banky byli stanoveny do výše 100 miliard dolarů. Prvním presidentem banky bude zástupce Indie. BRICS Bank bude sídlit v Šanghaji a předsedat ji bude Rusko.

Někteří analytici toto spojenectví označují jako konec dominantní role dolaru v horizontu 2 až 3 let.

Z vyjádření BRICS

[box style=“doc“]S potěšením oznamujeme podpis dohody o ustanovení základních rezerv zemí BRICS s počáteční hodnotou 100 miliard dolarů. Tato dohoda bude mít pozitivní preventivní vliv na pomoc zemím s nedostatkem krátkodobé likvidity. Dalším cílem je podporovat a prohlubovat spolupráci BRICS, posílit finanční bezpečnost a vytvořit alternativu vůči současným mezinárodním dohodám.[/box]

S výše uvedenou informací je třeba si připomenout jak velké spojenectví BRICS vlastně je. Tyto země dají dohromady celkem téměř 3 miliardy lidí. V těchto zemích za poslední tři roky dochází ke stálému hospodářskému růstu.