Základní psychologické rozdíly mezi demo a živým obchodováním

demovsrealKaždý začínající obchodník na forexu je ze začátku konfrontován s tím, že nejlepším řešením je používat demo účet, na kterém je možné vše vyzkoušet bez rizika. Následně po natrénování trading plánu, money managementu a porozumění psychologii je snadné přejít na živý účet. Mnoho nových obchodníků dosahuje na cvičném účtu obstojných výsledků a následně pak přecházejí na reálné obchodování. Nicméně toto chápání demo účtu je chybné. Na demo účtu nemůžou být nikdy reálně prožité emoce, které se vážou k riskování skutečných peněz. Velká část obchodníků pak nedokáže zopakovat na živo svůj úspěch jako na demo účtu.

Reálné peníze znamenají opravdové emoce

Každý trader zkouší být při obchodování bez emocí, nicméně kompletní eliminace emocí není u člověka možná. Právě větší vlna emocí přijde, když jsou ve hře reálné peníze, na kterých nám záleží. Pro ilustraci je možné uvést jak se začínající obchodníci cítí při prvním obchodu na demo účtu a na reálném účtu. Každý určitě pocítí nervozitu, která má nezpochybnitelný vliv na celkové výsledky v tradingu.

Na demo účtu neexistuje žádné riziko ztráty peněz

I když se obchodník snaží používat demo účet jako reálný, pravda je taková, že opravdové peníze neriskujeme. Na cvičném účtu je možné mít několik ztrát za sebou, ale v mysli je zakořeněna myšlenka, že v případě neúspěchu je možné demo účet vytvořit nový a zkoušet dále.

Pokud trader učiní chyby na demo účtu, je zde nespočet možností jak začít znovu a snadno bez rizika. Naopak živý účet je naprosto odlišný, jedna jediná ztráta může tradera psychicky rozložit a ovlivnit další průběh obchodování

Na reálném účtu je vyšší pokušení nedodržet obchodní plán

Protože každý reálný trader obchoduje s vlastními penězi, pak dochází k emociálnímu ovlivnění výsledku obchodu. Po každém neúspěšném obchodu bude na stole vždy pokušení jít do trhu zpět a tzv. vzít si své ztracené peníze zpátky. Zde se dostáváme ke klasickým chybám, jako je posouvání stop loss příkazů více do ztráty, vystupování ze ziskových obchodů příliš brzy a navyšování velikosti obchodu. Mnoho traderů chce prostě zopakovat výsledky z demo účtu, třebaže by měl být porušen obchodní plán.

Jak se vypořádat s rozdíly mezi cvičným a reálným účtem?

Asi nejlepší radou je zaměření se na proces obchodování, namísto koncentrace na zisky. Samozřejmostí je dodržení správného risk managementu a riskovat vždy úměrnou část svého obchodního kapitálu. Další možností je vedení si obchodního deníku, kde jsou pečlivě zaznamenávány všechny uskutečněné obchody.

V tomto článku jsme se zabývaly především rizikem při přechodu z demo účtu na reálný účet. Nicméně podobným problémům obchodníci čelí, když začínají obchodovat s vyšším objemem a psychika se musí vypořádat s riskováním vyšších finančních částek.