Vývoj ceny zlata v roce 2014

Každý si jistě všimnul, že rok 2013 nebyl pro vývoj zlata zrovna ideální. Zlato během letošního roku ztratilo čtvrtinu své hodnoty. Když porovnáme hodnotu zlata před dvěma roky, dojdeme ke značným rozdílům. Na podzim roku 2011 cena zlata byla na rekordních hodnotách 1924 dolarů za unci.

cena zlata

Jaká je zhruba hodnota zlata?

Den po projevu šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho se cena zlata dostala pod úroveň 1200 dolarů. Bernanke ve svém projevu ohlásil, že Fed sníží nákupy amerických dluhopisů. Nicméně od začátku těchto vládních nákupů v roce 2008 se cena zlata zdvojnásobila. Tento fakt je zajímavý, neboť zlato bývá vnímáno jako investiční nástroj kam se investoři uchylují když vše ostatní selže.

Možná nastane situace, že zhoršující se ekonomika bude znamenat zároveň pokles ceny zlata.

Jak si povede zlato v následujícím roce?

Podle většiny analytiků bude příští rok pro zlato obdobím stagnace. Průměrná cena je odhadována na 1200 dolarů. Samozřejmě, že tyto předpovědi se rozcházejí s dřívější euforií, která predikovala cenu kolem hranice 1325 dolarů za unci. Analytici dokládají svoji předpověď pro tento pokles celkově dobrým vývojem hospodářství v roce 2014. Jednoduše řečeno zájem investorů o zlato oslábne, neboť tady bude rostoucí akciový trh.

Celkově by se tedy mohlo zdát, že cena zlata indikuje budoucí růst světové ekonomiky. Pokud ovšem hledíme na staré investorské vzorce. Může nastat situace zcela odlišná a cena zlata se vymkne zcela kontrole.
Autor: forex-factory.cz