Výhled pro nadcházející týden 21.12 – 24.12.

Obchodní výhled od banky Morgan Stanley.

Dolar

Stále předpokládáme, že dolar bude do konce roku posilovat, obzvláště proti euru a britské libře. Ve hře jsou stále klesající ceny komodit, což opět pomůže dolaru.

Euro

V náhledu na euro zastáváme neutrální pozici. V současnosti jsou pohyby eura řízené hlavně celkovou globální situací na trzích. V minulém roce euro fungovalo jako měna, která posilovala při rizicích výprodejů na trzích. Obecně pak ceny ropy vytvářely tlak na finanční trh v USA. Z tohoto důvodu je současné oslabení eura limitováno těmito faktory. Bude důležité sledovat vyjádření prezidenta ECB Draghiho, až vyjádří své obavy kvůli inflaci, což by mohlo být signálem pro mírný pokles eura.

Japonský jen

Jsme na straně posilování japonské měny. Nepředpokládáme, že japonská centrální banka přistoupí k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Kanadský dolar

U kanadského dolaru preferujeme scénář dalšího oslabování. Nicméně ke konci roku by mohlo přijít určité uvolnění a korekce. Kanadská centrální banka by dále měla zastávat stanoviska, která spíše oslabí kanadskou měnu. Pokud bude ropa dosahovat nových minim, Kanada bude muset přehodnotit celkově příjmy do svého rozpočtu.

Australský dolar

Cena hlavního vývozního artiklu Austrálie – železné rudy – bude dále klesat. Tento pokles měl však doposud pouze minimální vliv na australskou měnu. Očekáváme, že australský dolar více oslabí v reakci na klesající ceny komodit.

Novozélandský dolar

U NZD dolaru jsme na straně dlouhodobého oslabování této měny. Novozélandský dolar v minulých dnech posiloval v reakci na očekávání investorů, že v roce 2016 nedojde k dalšímu snižování úrokových sazeb. Dále se stabilizovaly ceny mléčných výrobků na určité úrovni. Nicméně předpokládáme, že tento efekt je dočasný a NZD dolar bude oslabovat.