Událost dne – očekávané zvýšení úrokových sazeb

Federal Reserve Bank Building Washington DC USA

Dnes ve 20:00 hodin se odehraje velmi důležitá ekonomická událost tohoto roku. Americký Fed by měl rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb ze současných 0.25% na 0.50%. V případě pohybu sazeb nahoru by se jednalo o první zvýšení amerických sazeb za poslední dekádu.

Vedle rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb bude ještě zasedat měnová komise Fedu a zveřejní zprávu ze svého jednání, kde bude předpověď vývoje americké ekonomiky. Neméně důležitá bude následná tisková konference.

Hlavní otázkou tohoto rozhodnutí však zůstává, jaký vliv to bude mít na měnový pár EUR/USD. Obchodníci si ještě pamatují rozhodnutí ECB ze začátku měsíce, kdy všichni očekávali pokles eura a po nepříliš šťastném vyjádření prezidenta ECB jsme zde viděli solidní posílení evropské měny. Hlavním předpokladem pro určení směru eurodolaru bude správná interpretace zprávy z FOMC a následná tisková konference, která může napovědět další způsob směřování měnové politiky Fedu.

Fed s nástinem politiky zvyšování úrokových sazeb přichází minimálně v posledním roce. Trhy jsou tak v očekávání, kdy po ukončení programu kvantitativního uvolňování má přijít krok, který definitivně potvrdí ekonomický růst.

Třeba říci, že podmínkou pro zvýšení úrokových sazeb jsou dobré zprávy z americké ekonomiky. Tato podmínka je objektivně splněna, hlavně z amerického trhu práce. Také se musí dodat, že toto předpokládané zvýšení sazeb je již z velké části započítáno v ceně. Důležitá tak bude ekonomická projekce od Fedu a odpovědi na tiskové konferenci.