Událost dne: ECB – rozhodnutí o úrokových sazbách

Dnešní důležitou událost představuje zasedání Evropské centrální banky(ECB), kde se bude rozhodovat o úrokových sazbách a dalších měnových opatřeních. Ve 13:45 se uskuteční rozhodnutí o úrokové sazbě, která je na úrovni 0.00%. Nicméně neočekává se, že by došlo k pohybu se sazbami. Ve 14:30 přichází na řadu tisková konference, kde prezident ECB bude seznamovat investory s připravovanou měnovou politikou a dále bude zodpovídat dotazy.

ecb21.7.

Nutno připomenout, že minulé zasedání ECB zachovalo stávající měnová opatření pro další měsíc. Následný projev prezidenta ECB byl umírněný a byly vysloveny potenciální rizika pro euro. Draghi se moc dlouho nevěnoval tématu Brexitu a došlo pouze na slova o připravenosti ECB.

Co sledovat při dnešním zasedání ECB?

Trhy dnes neočekávají nějaké výraznější změny. Mnoho investorů se domnívá, že ECB si nyní může dovolit čekat na další ekonomická data a dopady Brexitu. Od Draghiho se očekává, že bude apelovat na vlády zemí EU, aby implementovaly reformy, které pomohou k ekonomickému růstu.

Další možný problém pro EU představují italské banky, které mají významnou část rizikových úvěrů. Neméně důležité bude vyjádření k možnému rozšíření programu kvantitativního uvolňování.