Týden ve znamení růstu ropy

21:12

Cena ropy celý tento týden rostla až na 9 ti měsíční maximum a zároveň získala nejvyšší týdenní zhodnocení ve výši 4 procent. Na americké burze Nymex se ropa dostala až na hodnoty kolem 107.68 dolarů za barel.

Ropa Brent také rostla až na cenu 114.69 dolarů za barel. Hlavním důvodem pro tento vzestup je situace v Iráku. Prezident Obama se vyjádřil o možné vojenské pomoci Iráku proti ozbrojeným povstalcům.

Podle analytiků je produkce ropy v Iráku z 90 procent neohrožena, neboť většina ropy se těží na jihu Iráku. Pokud by se současné irácké násilnosti dotkly i produkce na jihu, mohla by být světová poptávka ochuzena o 2.5 milionů barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii prohlásila, že dodávky ropy z Iráku nejsou bezprostředně ohroženy. Již od března irácká vláda neexportuje ropu ze západních oblastí své země z důvodů častých útoků na ropná potrubí.

Celkově je však vzestup ropy nežádoucí, protože může ohrozit světový hospodářský růst. Pokud by tedy ustal veškerý vývoz této komodity z Iráku, může ropa Brent zdražit až o 30 dolarů za barel.