Trhy vyčkávají na nedělní jednání o ropě v Dauhá

V neděli se v katarském Dauhá koná setkání až 18 států, které představují zhruba polovinu světové produkce ropy. Cílem tohoto setkání je stabilizace cen ropy. Právě pokles cen ropy zapříčinilo navyšování těžby jednotlivými ropnými státy.

Již letos v lednu došlo na shodu mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Venezuelou. Tato dohoda znamenala omezení produkce a stala se hlavní oporou nynějšího růstu ceny této komodity. Na nedělní jednání přijedou již zmíněná Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela, Irák, Kuvajt, Nigérie, Omán, Angola, Alžírsko, Kolumbie nebo Spojené Arabské Emiráty. Na tomto setkání naopak budou chybět země jako Libye, Brazílie, USA, Kanada a Čína.

dauha

Otázkou také zůstává účast Iránu, jehož postoj ohledně omezení produkce ropy bude klíčový. Přestavitelé Iránu se v minulosti netajily tím, že jakékoliv omezení těžby ropy po ukončení sankcí se jim moc nelíbí.

Ekonomové vidí zhruba poloviční šanci na dosažení dohody. Saúdská Arábie svůj souhlas se snižováním produkce podmiňuje také souhlasem Iránu, což může být problematické. Jak již bylo zmíněno, dohoda z letošního ledna pomohla stabilizovat cenu ropy kolem 40 dolarů. Nicméně třeba v Rusku se v současnosti pohybuje výše těžby ropy kolem maximálních hodnot.

Banka Morgan Stanley ponechává svou předpověď pro cenu ropy na úrovni dalšího poklesu. Pozitivní výsledky této schůzky by se podle banky Goldman Sachs projevily pro americké těžaře, pokud by se cena dostala nad 55 dolarů.