Trhy naznačují, že Fed nezvýší úrokové sazby v září

V posledních dnech se stala situace pro americkou centrální banku značně komplikovanou. Předtím se zcela jistě uvažovalo o zvýšení úrokových sazeb na dalším zasedání Fedu v září. V minulém týdnu se při reportu o nezaměstnanosti jen potvrdila očekávání a vše nasvědčovalo tomu, že se za několik týdnů uskuteční zvýšení sazeb po devíti letech.

Situace se změnila

usa vlajkaPochybnosti o zvyšování sazeb se začaly vznášet při oslabení čínské měny, kterou provedla čínská centrální banka. Mezitím došlo ke zpochybnění hospodářského růstu USA. Ekonomové prý nedoufají v již prognózovaný růst HDP okolo 3 procent, což byla předpověď Fedu.

Následkem těchto vyhlídek obchodníci částečně změnily své sázky na zvyšování sazeb. Podle průzkumů mezi investory byla situace v minulých týdnech nakloněná zvyšování úrokových sazeb. Tato šance byla více než 50 procent. Nicméně v posledních dnech tato šance spadla až na 39 procent. Dále se předpokládá, že ke skutečnému zvýšení sazeb nedojde dříve než v prosinci tohoto roku.

Tato změna reflektuje nejistotu vztahující se k Fedu, který drží úrokové sazby na úrovni krizových let. FED se tedy musí zaobírat úvahou proč drží sazby na nízké úrovni tak dlouhou dobu.

Co na to Wall Street?

Většina analytiků z Wall Street v minulých dnech se s určitostí přiklonila ke zvyšování sazeb v září. Goldman Sachs patří k menšině, která předpokládá posunutí zvýšení sazeb na prosinec. Vedle těchto názorů zde máme také reálné fundamentální důvody, proč se zvýšení sazby možná posune až na konec roku. Utažení měnové politiky by mohlo do budoucna ohrozit růst amerického hospodářství.

Ve středu se obchodování na forexu neslo ve znamení odsunutí zvyšování sazeb. Dolar oslabil o více než 1.1 % proti koši světových měn. Naopak dolar posílil proti čínskému juanu, ačkoliv Čína v noci oznámila, že je připravena prodávat dolary v případě přílišného oslabení juanu.