Trader defraudant dostal zákaz práce v oboru

adobfx

Britský finanční regulační úřad FCA zakázal podvodnému traderovi Kweku Adobolimu zákaz zaměstnání ve finančním oboru. Tento zákaz se týká finančního centra City v Londýně. Kweku Adoboli byl předčasně propuštěn ze sedmiletého trestu ve vězení.

Tento obchodník byl odsouzen k 7 letům vězení, kvůli podvodnému obchodování, které stálo švýcarskou banku UBS 1.5 miliardy liber. Regulační úřad zdůvodnil zákaz vykonávat práci ve finančnictví tím, že došlo ke ztrátě charakteru, poctivosti a reputaci propuštěného podvodníka.

Ghanský občan Adoboli byl propuštěn z věznice v Kentu v červnu letošního roku v polovině svého trestu. Sluší se připomenout, že byl odsouzen za druhou největší defraudaci v historii Velké Británie.

Čerstvě propuštěný uvedl, že chápe tento zákaz od britské FCA a doufá tak v uzavření jedné kapitoly svého života. Nyní prý chce pomáhat ostatním, aby se poučili z jeho chyb. Sám Adoboli nyní čelí hrozbě deportace z Velké Británie. Jeho právní zástupce na jeho obhajobu prohlašuje, že tento již potrestaný člověk může společnosti mnoho nabídnout ze své pohnuté historie. Jeho pomoc by spočívala hlavně v osvětě mezi finančníky. (Jestli je toto prohlášení skutečně upřímné, asi netřeba dlouho přemýšlet. Nicméně neberme nikomu iluze)

Samotná banka UBS byla pokutována ve výši 30 milionů liber za nedostatečnou vnitřní kontrolu. Nutno dodat, že Adoboli prováděl zmíněné podvody po 3 roky. Po tuto dlouhou dobu dokázal zakrývat své ztráty z obchodování. V jednu chvíli činily ztráty dokonce 7 miliard liber. Tato částka byla podle žalobců schopna položit celou banku.