Tipy na udržení psychické pohody při obchodování

Obchodování na finančních trzích je náročné na psychiku. Každodenní riskování vlastních peněz přináší zvýšený tlak na obchodníka. Špatné psychické rozpoložení pak může ovlivnit samotný výsledek při tradingu. Dnes vám přinášíme některé tipy jak si udržet psychickou pohodu při obchodování.

Držte svůj stres pod kontrolou

Je jasné, že omezit hladinu stresu na naprosté minimum je nemožné. V běžném životě se člověk dostává pod tlak a napětí. S tímto jevem jsou spojeny některé negativní věci, kdy dochází k obranným stavům. V zájmu obchodníka by mělo být udržet stres pod kontrolou a předcházet vzniku příliš vysokého napětí. Zde se nabízí jednoduchá rada a to v podobě důkladně otestované obchodní strategie a plánem na každý obchodní den. Samozřejmostí je také risk určité procentní částky peněz na každý jeden obchod. Takto nastavená pravidla pak pomáhají co nejvíce eliminovat vznik stresových situací.

Buďte sebejistí

Velký problém pro mnoho traderů představuje přílišné zaměření se na současné obchodní výsledky, ať už pozitivní nebo negativní. Obzvláště při ztrátovém období dochází k podtržení sebedůvěry. Při těchto výkyvech by pak nemělo docházet k výrazným psychickým podnětům, které by mohly narušovat celkové obchodní výsledky. Samostatnou roli zde hraje ego a jeho neschopnost uznat ztrátu. Tady je třeba připomenout, že potřebná sebedůvěra se dá povzbudit právě předem naplánovanou strategií.

Buďte připraveni

Tento element je snad v tradingu nejdůležitější. Již to bylo mnohokrát zmiňováno – bez poctivé přípravy v podobě testování a stanovení pravidel, je obchodování na forexu pouhý gambling. Zdaleka sem nepatří jenom příprava na obchodování. Důležité jsou také vlivy, které s tradingem přímo nesouvisí. Zde je možné zmínit otázku dobré životosprávy, dostatku spánku, zkrátka solidní životní styl.