Švýcarské zlaté referendum dopadlo podle očekávání

Referendum ve Švýcarsku o zlatých rezervách skončilo poměrně vysokým úspěchem jeho odpůrců. Podle odhadů bylo proti 77% voličů. Švýcaři si tak nepřejí, aby centrální banka musela povinně nakupovat zlato a zvýšit  jeho podíl v celkových rezervách. Zastánci kladné odpovědi také požadovali zakázat švýcarské centrální bance SNB prodávat zlato.

Nutno dodat, že toto referendum vzbudilo ve Švýcarsku velký ohlas. Proti jeho schválení se vyslovila vláda, podnikatelé a také SNB. Hlavním argumentem byla ochrana švýcarských exportérů. SNB by tak v případě souhlasu v referendu měla velice ztíženou pozici. Při každé intervenci proti posilování franku by musela kupovat také zlato.

Výsledek referenda bude mít jistě vliv na kurz zlata. Již v pátek klesla cena zlata pod 1170 dolarů za unci. SNB má ve svých rezervách nyní kolem 1040 tun tohoto drahého kovu. Zlato tvoří celkem 8% aktiv SNB.

Prohlášení SNB

Švýcarská centrální banka uvítala ve své zprávě výsledky lidového hlasování.

Švýcarská národní banka je potěšena výsledky hlasování o zlaté iniciativě. V případě opačného výsledku by byla ohrožena schopnost SNB plnit svou měnovou politiku

.

SNB bude pokračovat nadále v ochraně minimálního kurzu na měnovém páru EUR/CHF a je připravena s veškerým odhodláním chránit cenovou hranici 1.20.

EUR/CHF v reakci na výsledky referenda mírně posílil na úroveň kolem 1.2035

Graf Eurofrank 5 min:

snb referendum