Švýcarská centrální banka pod tlakem ECB

snbPředstavitelé švýcarské centrální banky mají před sebou velmi složité rozhodování. Evropská centrální banka již oznámila možné monetární stimuly pro podporu ekonomiky. Tento krok by mohl vést k dalšímu posilováni franku vůči euru. Švýcarská centrální banka však má již dávno úrokové sazby na nulové úrovni. Navíc je zde stanoven limit 1,20 na měnovém páru EUR/CHF. Pod tuto úroveň nesmí posilující švýcarský frank spadnout.

Jestliže se tedy ECB rozhodne k dalšímu kolu snižování sazeb, čeká na švýcarské bankéře velmi těžký úkol. Musí připravit monetární kroky, které zabrání posílení své měny. Případné evropské negativní úrokové sazby by se mohli stát velkým problémem pro švýcarskou ekonomiku.

Možná intervence?

Ze všech prohlášeních vyplívá, že SNB je ochotna bránit dalšímu posilování franku. Z nedávné ankety Bloombergu mezi 21 ekonomy vyplívá, že polovina připouští možnou intervenci švýcarské centrální banky. Objevili se i názory na zavedení negativních švýcarských sazeb.

Příležitost k obchodu

S případnou intervencí na páru EUR/CHF se jeví zajímavá možnost pro forex obchodníky. Naposledy přistoupila SNB k intervenci v srpnu roku 2011. Tehdy eurofrank posílil až na hodnoty kolem 1.0075. Od té doby nedošlo k proražení hranice 1.20. Nyní se obchoduje EUR/CHF na 1.2220.