Světová banka – nová krize na obzoru

17:46

Podle vyjádření Světové banky jsou ekonomiky jednotlivých států opět ohroženy krizí. Světový růst prý ohrožuje krize na Ukrajině, snížení poptávky v Číně a také očekávané zvýšení úrokových sazeb. Světová banka dále doporučuje všem zemím naléhavé ekonomické reformy.

Dále tato organizace snižuje předpověď celosvětového hospodářského růstu z původních 3.2% na 2.8%.

Krize ještě není zdaleka zažehnána
Kaushik Basu, viceprezident SB

Pro rozvojové země je odhadován růst ve výši 4.8 procenta. Jedná se opět o pokles z předešlých 5.3 procenta. Světová banka doporučuje speciálně zemím jako jsou Ghana, Indie, Malajsie, Keňa a Jižní Afrika zpřísnění měnové politiky a provádění strukturálních reforem.

U Číny je předpokládán růst ekonomiky 7.6 %. Nicméně tento očekávaný vývoj bude záležet na hospodářské politice čínské vlády.

Situaci v růstu HDP rozvojových zemí hodnotí Světová banka jako stále nedostatečnou. K vytváření dostatečného množství pracovních míst je zapotřebí razantnější růst hospodářství.

Tyto země potřebují provádět strukturální ekonomické reformy, aby byl zajištěn masivní růst, který postupně odstraní extrémní chudobu v celém světě.
Jim Yong Kim, prezident Světové banky

Dalo by se tedy říct, že nám SB nenabízí nic nového co bychom již neznali z minulosti. Pořád jsou požadovány ty samé reformy v oblasti měnových a ekonomických politik. Nicméně je sympatické, že Světová banka již s předstihem varuje před další možnou krizí.