Stres – přirozená součást obchodování

Obchodování na finančních trzích přináší zvýšený tlak na psychiku. Každý, alespoň trochu zkušenější obchodník potvrdí, že stres je na denním pořádku. Přítomnost stresu vyplívá již ze samotné podstaty tradingu. Jedná se o náročnou a hlavně nejistou činnost. Při obchodování nikdy nevíte jestli vyděláte nebo proděláte. Nevíte to v samotný den, ani v delším časovém horizontu.

Mnozí obchodníci se proti stresu snaží bojovat různými způsoby. Existuje nepřeberné množství psychických návodů a relaxačních cvičení. Nicméně charakter spekulování na trzích je takové povahy, že zde neplatí žádná jednoduchá řešení. Každý začínající obchodník si musí projít nápory stresu a postupem času si na tento stav zvykat.

Trading je činnost jako kterákoliv jiná a platí zde obecná pravidla. Na stres si jako vedlejší produkt musíme prostě zvyknout. Postupně nám přijde samozřejmá nejistota, která plyne ze samotného obchodování. Někdo může namítnout, že neustálé psychické vypětí může poškozovat zdravotní stav. Ano toto může být pravda, ale každé povolání má svá rizika a ve světě platí, že vždy je něco za něco.

Nechcete prožívat stresové situace? Prostě neobchodujte. Můžete si zvolit méně stresující zaměstnání, kde budete pravděpodobně stresování pouze v den výplaty vaší mzdy.

Průměrně logicky uvažující člověk si je vědom všech výše uvedených faktů. Samozřejmě někteří jedinci mohou vyhledat odbornou pomoc a koupit si konzultace psychologů a jiných podobných lidí. Možná to někomu pomůže na krátkou dobu, ale dlouhodobě to je na každém z nás, jestli si na stres zvykneme.

Dokonce lepším řešením je zabývat se spíše samotným obchodováním a vylepšovat své obchodní metody, než řešit psychické pseudoproblémy. V tradingu platí zásadní pravidla tvrdého byznysu a kdo je nepochopí, bude neustále hledat problém ve své psychice a ne v tom, že podcenil svou přípravu na obchodování. Obchodování na forexu není pro psychicky slabé a neukotvené lidi.