Špatné výsledky z amerického trhu práce

Americká ekonomika přidala minulý měsíc pouhých 74 000 pracovních míst. Jedná se o nejnižší údaj za poslední tři roky. Všeobecně se očekávalo, že us ekonomika vytvoří skoro 200 tisíc míst. Zároveň však procentuálně došlo k poklesu nezaměstnanosti v USA na 6,7 procenta.

forex nfp

V prosinci minulého roku také klesl počet lidí, kteří pracují nebo hledají práci. Jde o to, že necelých 63 procent amerických občanů se nachází v pracovní procesu. Sem jsou započítáváni i ti, kteří práci aktivně hledají. Toto procento aktivních lidí je nejnižší od roku 1978. Tímto je možné vysvětlit i pokles nezaměstnanosti v procentním vyjádření, neboť tato statistika nezahrnuje lidi, kteří již hledání práce v dlouhodobém horizontu vzdali.

Podle různých ekonomických studií a predikcí byl tento pokles očekáván již dlouhodobě. Tyto ekonomické předpovědi se začaly objevovat již před rokem 2006. Ekonomové z americké centrální banky předpovídali, že počet pracujících lidí bude na úrovni 63,3 procenta.

Tato studie se zaměřovala na demografické údaje v USA. Děti ze silné poválečné generace odcházejí do důchodu, ale zůstávají ekonomicky aktivní mnohem déle než jejich rodiče. Další zajímavý údaj z této studie říká, že počet mladých pracujících spadl na úroveň 31%, zatímco v roce 1977 pracovalo téměř 50% mladých Američanů.

Z této studie lze vyvodit několik různých závěrů. Jedním z nich je, že skutečná nezaměstnanost by měla být na vyšší úrovni. Nicméně ani to nemusí být pravda. Pokud vezeme v úvahu, že se ekonomická aktivita lidí neustále prodlužuje, je samozřejmé, že budou déle v pracovním procesu. Není to naopak známka vyspělosti ekonomiky? Závěry lze činit skutečně různé, ale zůstává faktem, že nynější ekonomický růst zůstává jen v určitých mezích.