SNB drží rekordní eurorezervy

Švýcarská centrální banka drží velké množství finančních rezerv v cizích měnách. Je to způsobeno ochranou cenové úrovně 1.20 na měnovém páru EUR/CHF. Toto zjištění vyplynulo z dnešních zveřejněných dat. Výše rezerv dosahovala 365 mld franků na konci druhého čtvrtletí. V porovnání na konci března rezervy představovaly 245 mld.

Rezervy v eurech představují tak 60% celkového objemu, které drží SNB. V prvním čtvrtletí tyto rezervy byly na úrovni 50%. Pokud by tedy chtěla švýcarská centrální banka snížit rezervy v eurech zpět na padesátiprocentní hranic, je třeba prodat 37 mld eur.

Existují určité spekulace, že SNB začala prodávat eura na začátku července. Pokud se tedy tak stalo, částečně tento krok může vysvětlovat velký pokles na EUR/USD. V případě, že tento krok ze strany švýcarské banky nebyl udělán a stále drží velké množství eur, představuje to určitý problém.

Pokles eura v následujícím měsíci by tak přidělal SNB značné starosti, neboť by byla nucena k dalšímu nákupu eur a bránit dále svou hranici na eurofranku.

Samozřejmě, že SNB není nikým tlačena snižovat zásoby eura, ale obvyklé procedury v centrálních bankách jsou nakloněny k vybalancovaní celkového drženého portfolia.

Každopádně tato situace je velmi zajímavá pro obchodníky, kteří spekulují na intervenci, která podpoří růst eurofranku. V reálné situaci se zdá, že SNB bude udržovat pouze dno na úrovni 1.20. O prolomení této hranice dnes nebudu spekulovat, neboť je na trhu snaha stále věřit silným slovům SNB.

Autor: forex-factory.cz