Ropa za 20 dolarů?

ropa 20 dolarůV posledních týdnech dochází k poklesu ceny ropy k hodnotám blízkým 50 dolarů za barel. V této souvislosti přináší známý finanční ekonom a novinář Anatole Kaletsky zajímavou úvahu o dalším poklesu této komodity až ke 20 dolarům.

Existuje několik důvodů, abychom očekávali obchodování ropy v rozpětí od 20 do 50 dolarů, stejně jako v období 1986 – 2004. Na kurz ropy působí několik faktorů. Jedná se o technologické a ekologické aspekty, které redukují dlouhodobou poptávku po ropě. Dalším argumentem pro dlouhodobé snižování ceny ropy je možné budoucí zrušení sankcí, které jsou uvaleny na Irán a Rusko. Zrušení sankcí by přineslo další zásoby ropy na světový trh.

Za zmínku dále stojí těžba ropy z břidlic. Břidlicová ropa je sice nákladnější na těžbu, ale její produkce může být zahájena nebo ukončena levněji než těžba na tradičních ropných polích. Dochází tak k cenové konkurenci, kdy Saudská Arábie může zvýšením produkce ohrozit břidlicovou ropu. Nicméně produkce této ropy může být snížena nebo zvýšena levnějším a rychlejším způsobem. Nabízí se tak velký prostor reagovat na poptávku po ropě. Tato logistická výhoda je nesporným faktem a může se stát, že budoucí maximální cena za ropu bude někde v rozpětí od 40 do 50 dolarů.

Na druhou stranu je třeba slyšet i argumenty ze strany zemí OPEC. Zde by mohlo jít o stanovení cenového rozpětí ropy na úrovni 50 – 120 dolarů, přičemž 50 dolarů je zde chápáno jako minimální cena. Udržení ceny ropy na této úrovni však bude pro OPEC velmi namáhavé, protože je ve hře produkce americké ropy. Arabské státy pravděpodobně budou držet ropu ještě nějaký čas na nízké ceně, protože jejich zájem je odstranit z trhu producenty břidlicové ropy. Celkově je však levná ropa dobrým stimulem k oživení a nastartování světové ekonomiky.