Proč se cena ropy stále drží dole?

ropa saudiCena ropy se drží nadále hluboko pod hladinou 50 dolarů za barel. Od června minulé roku tak došlo k více než dvojnásobnému poklesu ceny této komodity z původních 107 dolarů. Pro tento pokles se uvádí mnoho různých důvodů. Nabízí se velmi jednoduché vysvětlení – prostě otázka nabídky a poptávky, ale máme zde i konspirační teorie, které se zaměřují na potrestání Ruska atd.

Nejdříve je nutné uvést, že v USA velice vzrostla těžba břidlicové ropy, což má jistě negativní vliv na dovoz ropy z arabských zemí. Problémy s islámským státem se nezdají být tak důležité pro narušení produkce ropy. Saudská Arábie nadále odmítá omezit těžbu této komodity s pravděpodobným cílem zlikvidovat konkurenci v USA.

Vypadá to, že Saudská Arábie je rozhodnutá neopakovat chybu z 80 let, kdy omezila produkci, ale cena ropy tehdy pokračovala v poklesu. Tímto přístupem ztratila tato země patřičný díl na ropném trhu. Všechny tyto faktory tak vedou k nynější možné situaci, kdy je zde strach ze ztráty tržního podílu na ropném trhu. K růstu ropy nepřispívá ani zpomalení růstu v Číně a Japonsku.

Pokud tedy vezmeme v úvahu kombinaci slabší než očekávané poptávky a pomalu rostoucí nabídku ropy, dostáváme se k jednoduchému důvodu proč ropa klesá a pravděpodobně bude i nadále klesat. Nicméně i dále se budou vyskytovat konspirace, že jde o spiknutí proti Rusku. realita je však jiná a tou je cenová válka Saudské Arábie s americkými producenty ropy.