Použití indikátoru ATR

Indikátor ATR – average true range byl vyvinutý J. W. Wilderem. Tento indikátor měří volatilitu (míra kolísání) obchodovaného aktiva. ATR indikátor tedy neudává jakým směrem se konkrétní měnový pár bude ubírat, ale ukazuje nám průměrné cenové rozpětí za dané období.

Konkrétně ve forexu tento indikátor měří rozpětí v pipsech za danou dobu a určuje průměr tohoto rozpětí za stanovené období.

Jako příklad si můžeme uvést denní graf s hodnotou ATR 14. Indikátor ATR pak měří denní rozpětí od maximálních hodnot k minimálním hodnotám za předchozích 14 dní (Pokud máme 5 min graf – měří se průměr za posledních 14 pětiminutových svíček atd.). Tímto způsobem pak obchodník získává míru současné volatility u jednotlivých měnových párů.

Mnoho obchodníků používá ATR indikátor jako pomůcku pro určení stop lossu. Např. pokud je překročeno průměrné cenové rozpětí – za těmito úrovněmi je pak možné ukončovat obchody.

Příklady použití

Graf EUR/USD denní – hodnota ATR 100:

Graf GBP/USD denní – hodnota ATR 100:

Hodnota ATR u páru EUR/USD je za posledních 100 dní 82 pips, zatímco u GBP/USD to je 120 pips. Zde je jasně vidět, že se nevyplatí používat fixní hodnotu pro stop loss např. 100 pips, ale používat právě průměrné hodnoty, které nám indikátor ATR ukazuje – což je realita na jednotlivých měnových párech.

Toto je nejzákladnější použití tohoto indikátoru ke stanovení aktuálního průměrného rozpětí za určitou časovou jednotku (počet svíček na grafu).