Odejde Řecko z eurozóny?

Podle časopisu Der Spiegel německá vláda již nebude bránit Řecku, aby opustilo eurozónu. Opuštění eura hrozí Řecku pokud ustoupí od úsporných opatření. Tento krok hrozí pokud vyhraje v předčasných volbách radikálně levicová koalice Syriza. Německý časopis se odvolává na zdroje z německé vlády.

Podle německých vládních představitelů by odchod Řecka z eurozóny již neměl ohrozit ostatní země, které používají jednotnou měnu. Přijatá opatření od začátku dluhové krize tak zmírňují dopad řeckého odchodu z eurozóny.

Favorit řeckých voleb, seskupení Syriza má ve svém programu zrušení úsporných opatření, která jsou spojena s mezinárodním záchranným programem. Angela Merkelová a německý ministr financí Schauble se podle Spieglu shodli, že odchod Řeků by byl přijatelný za současných podmínek. Pokud tedy zvítězí ve volbách Syriza a upustí od úsporných opatření, je téměř jisté opuštění jednotné měny.

Samotná německá vláda tyto informace nepopřela, vyslovila se však ve smyslu, jestliže Řecko po volbách nebude měnit úspornou politiku, není důvod opouštět euro. Úsporná opatření pocházejí z roku 2010, kdy Řecko bylo na pokraji bankrotu a požádalo EU a MMF o pomoc. Celkově byli uzavřeny dohody o záchranných programech ve výši 240 miliard eur. Součástí těchto dohod bylo zavedení úsporných opatření, které zahrnují škrty v sociálních dávkách, důchodech a zvyšování daní.

Vliv na EUR/USD

V současné době jsme svědky prudkého oslabování eura oproti dolaru. Měnový pár EUR/USD klesl až k hodnotám 1.1930, což představuje minima z roku 2010. Tato zpráva jen přispívá k dalšímu poklesu eura. V případě vítězství řecké levice lze očekávat ještě razantnější pokles eurodolaru.