Obchodování s cennými papíry

16:10

Cenné papíry se dají obchodovat na různých burzách. Je to také možné provádět několika způsoby. Nejčastěji se děje obchodování s cennými papíry děje prostřednictvím brokera. Tento broker pak zprostředkuje všechny dostupné obchody. Cenné papíry se dále můžou dělit na několik skupin. Je také podstatné jak vysoký kapitál k obchodování máme.

Druhy cenných papírů se kterými se dá obchodovat:

Akcie

Jde o cenné papíry, které se obchodují na akciových burzách. Obchodovat s akciemi se dá na všech hlavních světových trzích. Jde nám o situaci, kdy z jedné obchodní platformy můžeme provádět obchodování s cennými papíry a nemáme s tím dodatečné náklady. Je samozřejmé, že při vyšším obchodním objemu se vše odrazí na poplatcích.

Opce

Opce představuje smlouvu mezi prodávajícím a kupujícím. Kupující zde má právo koupit od prodejce podkladové aktivum za určitou cenu až do expirace. Tyto cenné papíry lze obchodovat také na burzách. Jde však o poměrně složitý obchodní nástroj. Před začátkem opčního obchodování je nutné mít dostatečné vzdělání.

Komodity

Jednotlivé komodity se obchodují prostřednictvím komoditních kontraktů. Jakoukoliv komoditu lze nakoupit v podobě kontraktu. Každý kontrakt má specializovanou konkrétní velikost. Je tedy na nás jaké velikosti komodity dáme přednost. Nejčastěji se obchoduje ropa, zlato nebo stříbro. Zemní plyn také nezůstává pozadu. Je třeba připomenout, že komodity se obchodují pomocí finanční páky. To znamená, že celý kontrakt se dá koupit za zlomek ceny. Takto se dá dosahovat vysokých zisků, ale také se stejně zvyšují i případné ztráty.