Nomura – důvody proč bude euro oslabovat

Banka Nomura se domnívá, že ačkoliv jsme dosáhli na měnovém páru EUR/USD maxima kolem hodnoty 1.1616, je zde velký prostor pro oslabení eura.

Důvody k oslabení eura:

  • Euro se v poslední době stalo bezpečnou měnou a útočištěm investorů v době zvýšeného rizika. Korelace mezi eurem a evropskými akciemi je negativní. Nynější slabá ekonomická data z USA a nízká likvidita na trzích před svátky přispěly k posilování eura. Nicméně tyto faktory vnímáme jako přechodné. V pátek předpokládáme silná data z trhu práce.

 

  • Euro je příliš vysoko, když porovnáme rozdíly mezi úrokovými sazbami v USA a EU. Tento faktor limituje další posílení eura. Pořád je zde silné očekávání zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem v tomto roce. Ekonomická data v EU jsou dosti rozporuplná. Je zde růst hrubého domácího produktu, nicméně inflace je na úrovni -0.2%, což je argumentem pro ECB, aby podnikala kroky, které povedou k oslabení společné měny.

 

  • Euro bude pravděpodobně oslabovat, když ECB rozšíří program nákupů dluhopisů v následujícím měsíci. O této situaci je na trzích ještě příliš mnoho nejistoty, nicméně je jisté, že nákupy budou pokračovat.