Nick Leeson

Nick se narodil   25 února 1967 v anglickém Watfordu. Zde také navštěvoval školu Parmiter‘s School. Nutno dodat že zde exceloval. Posléze v roce 1985 skončil střední školu a dostal práci úředníka v privátní bance Coutts, pak následovala Morgan Stanley Bank a konečně v roce 1989 Barrings Bank.

V roce 1992  byl Nick vyslán do Singapuru obchodovat s deriváty na burze SIMEX. Barrings měla místo na této burze již delší dobu, ale aktivně ho nevzužívala. Leeson sem byl poslán poté co mu nebyla udělena makléřská licence ve Velké Británii z důvodu uvedení nepravdivých údajů. Zde je zajímavé že při žádosti o licenci v Singapuru toto bylo zamlčeno jak Leesnem tak Barrings Bank. V této době se Nick poprvé oženil. První neschválený obchod provedl Nick vzápětí co začal obchodovat na Simexu, vydělal své bance tehdy 10 milionů liber. Vysloužil si za to bonus 130 tisíc liber ke svému platu 50 tisíc.

V dalších obchodech už mnoho štěstí neměl, pro tyto ztrátové obchody začal používat speciální krycí účty. Na konci roku 1992 jeho ztráty na účtu činily 2 miliony liber a do roku 1994 se zvětšily na 208 milionů. Mračna se začaly stahovat 16 ledna 1995 kdy Leeson spekuloval na pokles Singapurské a Tokijské burzy. Následující den bylo zaznamenáno zemětřesení v Kobe a to poslalo trhy dolů. Nick se domníval že se trh vzpamatuje a proto dokupoval neustále větší pozice. jeho celkové ztráty dosáhly 827 milionů.

Po této ztrátě Nick opustil Singapur, zanechal po sobě pouze lísteček s nápisem I‘m sorry. Po této obrovské ztrátě Barrings bank byla prohlášena za insolventní. Nick byl posléze zatčen na letišti v Německu a vydán do Singapuru. Byl obviněn z neoprávněných obchodů a stupňování ztrát. Leeson byl odsouzen na6 apůl roku v singapurské věznici. Singapurský soud při vynesení rozsudku též kritizoval management Barrings bank, že s největší pravděpodobností věděl o některých Leesnových praktikách.

V roce 1999 byl propuštěn z věznice. Byla mu diagnostikována rakovina tlustého střeva, ale přežil navzdory předpovědím lékařů. Během svého pobytu ve věznici Nick vydal knihu Rogue Trader, následně byl natočen i film. Nyní Nick žije v Irsku a pracuje jako manažer fotbalového klubu Galway United Football Club. Občas obchoduje na burze, ale používá pouze vlastní peníze.