Nezaměstnanost a ČNB

Lednová nezaměstnanost se v České republice dostala přes 600 tisíc lidí. Sice se všichni shodují, že ekonomický pokles skončil, ale pracovní místa nevznikají. Takže míra nezaměstnanosti je na 8,6 procentech. Někdo tento stav může přičíst tradičnímu poklesu v lednu a únoru. Nicméně nemůžeme se zbavit pocitu, že svůj díl viny zde má i Česká národní banka.

ČNB znehodnotila korunu s úmyslem, že se zabrání masivnímu propuštění. Špatně tento krok však obhájila a v tuzemském prostředí vznikla nejistota a nedůvěra v ekonomiku. Právě důvěra obyvatel v ekonomický růst je klíčová. Bohužel ČNB veškerou důvěru obyvatel zničila zde máme projevující se výsledky.

Samozřejmě, že páni bankéři se budou hájit, že situace by mohla být ještě horší. Prostě firmy se chovají racionálně a šetří na nákladech, ale jejich domácí produkci nemá kdo kupovat, protože je zde již zmíněná nedůvěra a nejistota.

Existuje nějaké rozumné řešení?

K vytváření velkého množství míst jsou potřeba masivní státní investice, které podpoří domácí spotřebu. Banky však nechtějí půjčovat a vybírají si pouze klienty, kteří již půjčit nepotřebují. Pokud se tedy banky budou nadále chovat racionálně jako domácí firmy, tak nemůžeme očekávat na pracovním trhu nějaké zlepšení. Možná jen to, že se zde vytvoří jedna menší vrstva obyvatel, která potáhne domácí poptávku, ale to nebude stačit na tvorbu nových míst.

Nicméně nezbývá než doufat, že se povede Německu a my se svezeme s ním. Ve světle informací o nezaměstnanosti se jeví intervence centrální banky zcela zbytečná, protože intervenovat, když jsme totálně propojeni s eurem, je více než zábavné. Pan Singer se chtěl zřejmě ještě před skončením svého mandátu zapsat do povědomí české veřejnosti. Zapsal se ovšem tím nejhorším možným způsobem.