Ministr financí Andrej Babiš nabídne spořící dluhopisy

dluhopisy babišJiž po několikáté vydá ministerstvo financí emisi státních spořících dluhopisů. Tyto spořící dluhopisy jsou určené především pro domácnosti a neziskové právnické osoby.

Tato zpráva přišla od Andreje Babiše v pátek formou tiskové zprávy. Lidé si tak budou moci spořící dluhopisy rezervovat od pondělí 19. května. Jde o tzv. upisovací období. Všichni investoři, kteří si tyto dluhopisy chtějí pořídit, tak mohou učinit do 4. června. Nicméně ministr financí Andrej Babiš může rozhodnout o předčasném ukončení emise. Není známa ani celková částka, která se prostřednictvím spořících dluhopisů bude vydávat.

Tato emise spořících dluhopisů je již tradiční. Babiš tuto formu investice označuje jako stabilní formu uložení peněz. K oficiálnímu vydání dluhopisů dojde 12. června.

Tři druhy spořících dluhopisů

Ministr financí Babiš nabídne dluhopisy ve třech druzích. Jde o pětiletý a sedmiletý dluhopis. První z nich je reinvestiční a druhý protiinflační spořící dluhopis. Celková doba splatnosti bude 6, 5 roku. Nicméně úročení bude ve výši zhruba 0,5 procenta ročně. Novým druhem dluhopisu je variabilně úročený dluhopis, který má pohyblivou úrokovou sazbu.

Distribuce spořících dluhopisů od Babiše

Zájemci si mohou dluhopisy koupit na pobočkách České spořitelny, Komerční banky a ČSOB. Oproti minulosti se dluhopisy již nedají koupit na pobočkách České pošty.

Maximální výše investice do dluhopisu

Hodnota jednoho kusu spořícího dluhopisu činí 1 korunu a minimální objednávka musí být tisíc kusů. Maximální částku, kterou lze investovat je na úrovni milionu korun pro osobu. Prostřednictvím této investice si tak může konzervativní investor správně a bezpečně diverzifikovat svoje investiční portfolio.