Měnová intervence ČNB

Nedávná intervence České národní banky na oslabení koruny rozpoutala v naší zemi nebývalou kritiku různých osobností ekonomického světa. Připomíná to opatření amerického Fedu a jeho kvantitativního uvolňování. Bankéři si tak zvykli dodávat na trh likviditu v pravidelných intervalech.

cnb

Hlavním argumentem ČNB je zvýšení domácí spotřeby, vznik nových pracovních míst a záchrana dosavadních pracovních míst. Dalším důvodem je zdražení dovážených výrobků. Lidé by se tak měli vrhnout na nákup domácí produkce.

Problém této argumentace spočívá ve struktuře české ekonomiky, kdy je prakticky na každou výrobu něco dováženo a přesměrování na domácí dodavatele není v kratší době možné. Zdražování se tak může projevit v růstu cen energií a pohonných hmot. Kde potom domácnosti vezmou dodatečné prostředky na podporu domácí spotřeby?

Česká národní banka sice nakoupila za uměle vytvořené koruny eura a následně prý hodnotné cenné papíry. Tento krok se však může projevit pozitivně až v řádu let, projeví li se vůbec. Krátkodobý dopad možná mírně donutí některé lidi utrácet, ale dlouhodobě tento krok znehodnotí úspory v těch částech ekonomiky, kde není možné tyto prostředky hned uvolnit.

Samozřejmě Česká národní banka musí jednat v návaznosti na Euro a Evropskou centrální banku, která nedávno snížila základní úrokovou sazbu. Aby tedy byl výsledek těchto intervencí do budoucna pozitivní, musí ČNB pravidelně tisknout koruny a nakupovat eura a zahraniční cenné papíry. Tento přístup však musí být v souladu s celosvětovou situací na měnovém trhu.

Pokud i přes tyto intervence dojde v následujících měsících k posílení koruny, může se stát, že ČNB se dostane do situace pravidelných zbytečných a neúčinných intervencí, které nikam nepovedou.

 

Autor: forex-factory.cz