Má Bitcoin budoucnost?

V posledních týdnech došlo k razantnímu poklesu na Bitcoinu a dalších kryptoměnách. Následně došlo k mírné korekci, nicméně ve vzduchu zůstává otázka, která se zaobírá budoucností Bitcoinu. Jedna skupina již mluví o definitivním poklesu a druhá o pouhé korekci, která nabízí dobrou příležitost k nákupu.

V dnešním článku se pokusíme shromáždit informace pro a proti Bitcoinu, které nebudou jednoznačně zaměřené ani na jednu stranu. Tento článek by tak měl zhodnotit reálné šance na další vývoj Bitcoinu z pohledu informací pro širokou investorskou obec.

Argumenty proti:

  • některé velké banky omezují posílání peněz na krypto směnárny
  • negativní výroky centrálních bank a vlád

Britská banka Lloyds oznámila, že zakáže svým klientům používat kreditní karty k nákupu bitcoinů. Tento zákaz dále oznámily banky JP Morgan a Citigroup.

Indická vláda oznámila kroky, které budou směřovat k nelegálnosti kryptoměn v jejím platebním styku.

V minulý dnech a týdnech co Bitcoin klesal, zároveň poklesl počet vyhledávání slova bitcoin ve světových internetových vyhledávačích – je zde tak korelace mezi rostoucí a klesající cenou bitcoinu – přičemž klesající cena znamená zároveň pokles zájmu široké veřejnosti o tuto digitální měnu.

Německá kancléřka Angela Merkel a prezident Francie Macron prohlásily, že Bitcoin představuje riziko pro finanční stabilitu.

Sociální síť Facebook oznámil, že bude blokovat jakékoliv reklamy propagující produkty a služby spojené s kryptoměnami.

Britská premiérka Theresa May vyjádřila obavy, že kryptoměny využívají zločinci.

Známý ekonom Nouriel Roubini prohlásil, že Bitcoin půjde až na samotnou nulu. Zároveň nazývá Bitcoin největší investiční bublinou v lidské historii. Nynější strategii dlouhodobého držení Bitcoinu nazývá šílenou a předpovídá pád Bitcoin investorů do velké ztráty.

Analytik investiční banky Goldman Sachs Steve Strongin předpovídá pád většiny současných kryptoměn k nule, naopak u přeživších virtuálních měn je možné čekat další růst. Nicméně překonání již dosažených nejvyšších hodnot na Bitcoinu je prý značně nereálné.

Ekonom Noah Smith prohlašuje, že na kryptoměnách vydělají pouze kryptobandité a prodělají kryptosnílci. Tento ekonom hodnotí Bitcoin jako digitální zlato, které nemá reálnou hodnotu a nynější jeho kurz pramení z víry mnoha drobných investorů. Další růst kurzu Bitcoinu podmiňuje počtem malých investorů, kteří se rozhodnou k nákupu. Právě již zmínění tzv. kryptobandité, kteří vydělají, včas odhadnou kdy již příliv nových investorů skončil.

Argumenty pro:

  • silná důvěra lidí
  • denně se otevírají stovky tisíc účtů nových obchodníků s bitcoinem
  • možnost příklonu velkých investorů ve snaze dosáhnout lepších zisků
  • slibná technologie Blockchain, která má budoucnost

Novinář Ran Neuner z CNBC uvedl, že celková tržní kapitalizace kryptoměn se za uplynulý rok zvýšila dvacetkrát.

Podle šéfa Outlier Ventures Jamie Burka kryptoměny do konce roku překonají tržní kapitalizaci ve výši 1 bilionu dolarů.

Thomas Gluckmann z firmy Gatecoin předpovídá, že Bitcoin letos pokoří cenu 50 000 dolarů za kus. Tento argument je opřen o vznik nových investorských produktů, které budou vycházet z technologie blockchainu.

Známý český lihovarník Martin Žufánek uvedl, že by investoval při nynějším kurzu do Bitcoinu více volných peněz pokud by je měl k dispozici.

Spolumajitel a zakladatel investičního fondu Quant Aleš Michl uvedl, že digitální měny jako Bitcoin do portfolia patří kvůli diverzifikaci, nicméně varuje před očekáváním zaručených zisků.

Shrnutí
Obecně nyní bude pro Bitcoin důležitá hlavně důvěra globálních investorů nejen v růst kurzu, ale také v technologie, na kterých jsou kryptoměny postaveny. Nicméně vliv negativních zpráv zejména od vládních autorit nelze přehlížet, protože způsobují pochybnosti především u mnoha drobných a středních investorů a znesnadňují tak směřování Bitcoinu k novým maximům. Otázkou zůstává jak by zareagoval Bitcoin pokud by došlo k nějaké formě regulace. Na jednu stranu by mohlo jít o určité uklidnění situace, ale na druhou stranu by tím mohla být ohrožena decentralizace a nezávislost kryptoměn na jakékoliv státní či soukromé autoritě.

Diskuze