Legenda burzovního obchodování – Jesse Livermore

livermoreJesse Livermore se narodil v roce 1877 v South Acton, Massachusetts. V mládí opustil práci na farmě a odešel do Bostonu, kde začal pracovat pro brokerskou firmu. Následně začal obchodovat s akciemi sám pro sebe, kde dosahoval zisků v hodnotách tisíců dolarů, což na tu dobu byly slušné peníze. Jesse Livermore již velmi brzy dosáhl takových úspěchů na burze, které ho učinily celebritou na Wall Street. Součástí jeho kariéry v tradingu byly také neúspěchy. Jeho život předčasně skončil sebevraždou ve věku 63 let.

Investiční styl

Jesse Livermore neměl žádné vzdělání v oboru financí. Jeho úspěch pramenil z přímých zkušeností na burze. Jeho způsob obchodování je dodnes používán. Nutno dodat, že Jesse Livermore byl především obchodník s akciemi a jeho investiční strategie tomu také odpovídá.

Livermore zdůrazňoval zaměření se na trh jako celek a ne na konkrétní akcii(aktivum). Dále poznamenává, že největší úspěch na burze přijde s určením převládajícího trendu a ne výběrem konkrétní akcie bez ohledu na celý trh.

Dobré výsledky přicházejí se strategií kup a drž v rostoucím trhu. Prodej by se měl odehrát, když trh ztratí na intenzitě.

Důležité je vyznat se v trhu a ekonomii důkladným studiem. Livermore zde poukazuje na úspěšné obchodníky, které odděluje od neúspěšných právě vloženým úsilím o studium trhu.

Důležité je provádět vlastní analýzu trhu před vstupem do obchodu. Obchodník by měl klást důraz na vlastní úvahu před radami od jiných.

K úspěšnému tradingu je zapotřebí přijmout schopnost přizpůsobení obchodní strategie právě aktuální situaci na trhu.

Vydané knihy:

  • How to Trade in Stocks – autor Jesse Livermore (1940)
  • Reminiscence of a Stock Operator – autor Edwin Lefevre (1923) – série rozhovorů, které byly původně určeny pro noviny a následně vydány jako kniha
  • Jesse Livermore – Speculator King – autor Paul Sarnoff (1985)
  • Trade like Jesse Livermore – autor Richard Smitten (2004)