Důležité události pro tento týden – Kanadské úrokové sazby

Ve středu v 16 hodin bude zveřejněn měnový report kanadské centrální banky. Hlavním výstupem této zprávy bude budoucí měnová politika a výše základní úrokové sazby.

Proč je tato událost důležitá?

Zprávy z centrálních bank jsou obecně velmi důležité pro každou národní měnu. U Bank of Canada to platí obzvláště. Kanadský dolar je známý pro své velké reakce při změnách měnové politiky. Důležité bude, jestli guvernér BOC ohlásí změnu v měnových opatřeních a ekonomickém výhledu.

Současné výše kanadských úrokových sazeb je na úrovni 1 procenta. Ve velké většině případů je zvýšení úrokových sazeb stimulem pro posílení měny a naopak.

Co se stalo při minulém reportu?

V předchozím rozhodnutí BOC nechala základní sazbu nezměněnou na 1.00%. Stejná zůstala i měnová opatření. Podle dosavadních vyjádření představitelů kanadské centrální banky se nezdá, že by došlo k poklesu úrokových sazeb. Zároveň zde zaznělo, že inflace by měla zůstat pod kontrolou.

Co se očekává nyní?

Je pravděpodobné, že BOC bude opět pro zachování kontinuity své měnové politiky. Nelze tedy moc očekávat pohyb v základní úrokové sazbě. Inflace se pohybuje nad cílem centrální banky, který činí 2%.

Je třeba brát ohled na ostatní centrální banky. Americký Fed a britská centrální banka zaměřují svou pozornost na možná globální ekonomická rizika. Kanadští představitelé také mohou vyjádřit své názory, jakým způsobem bude kanadské ekonomika ovlivněna mezinárodními riziky. Zde přichází do úvahy hlavně klesající cena ropy a ostatních energií, které mohou ovlivnit růst kanadské ekonomiky.

Zásadní zprávy od tohoto reportu nelze očekávat, ale při obchodování měnového páru USD/CAD je třeba pamatovat, že krátkodobě zde může dojít k velkým pohybům.