Kanadská realitní bublina

kanadská vlajkaV USA splaskla realitní cenová bublina v roce 2007. V těchto dobách se mnozí američtí ekonomové vzhlíželi v kanadské dobře regulované ekonomice. Na příkladu realitní krize v USA dokazovali, že kanadský dobře regulovaný systém nepostihne nic podobného.

Nicméně podobná situace v Kanadě se teď rýsuje. Posledních několik let rostou ceny nemovitostí a očekává se jejich razantní pokles. Ekonomičtí analytici si všímají několika zásadních věcí.

Jde o to, že:

7,5 % kanadské pracovní síly pracuje ve stavebnictví, zatímco 7% kanadské ekonomiky je založeno na výstavbě nemovitostí, které jsou určeny k bydlení. Tyto dva údaje jsou na rekordně vysokých hodnotách

Poslední čísla o kanadské zaměstnanosti byla velmi špatná. Kanada ztratila v prosinci minulého roku 45 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,2%.

Pokles v zaměstnanosti se opakuje v posledních měsících a zároveň se zvyšuje celková zadluženost místních obyvatel. Je zde dosahováno podobných hodnot jako v USA před krizí.

Zde je jasné, že jakékoliv zvyšování úrokových sazeb u hypoték bude mít špatný dopad na vlastníky domů. Dále se to odrazí v nižším procentu lidí, kteří si budou moct koupit nové bydlení, což znamená následný propad stavební výroby, na které je kanadská ekonomika tak závislá. Výsledek si asi domyslí každý sám.

Zbývá ještě upozornit na fakt, že kanadský realitní trh je značně regulovaný. Kanadská vláda poskytuje vysoký stupeň zajištění pro držitele hypotečních úvěrů. Z tohoto faktu by se mohlo zdát, že předpovídaná kanadská krize nebude tak rozsáhlá jak ve Spojených státech.

Celkově se však nedá předpokládat, že kanadská vláda zabrání jakýmkoliv otřesům na místním realitním trhu. Nicméně jakékoliv záchranné akce jen nafouknou vládní dluh a odsunou problém do budoucna. Forex tradeři by se tak měli připravit na dlouhý vzestup měnového pár USD/CAD.