Kam až euro klesne?

Poslední týdny jsou ve znamení poklesu měnového páru EUR/USD. Euro tak kleslo na nejnižší hodnoty během posledních let. Během posledních dnů nedošlo ani k nějaké výraznější korekci a mírnému posílení eura. Je zde i možnost, že se eurodolar rozhodne otestovat minima na 1.1639 z roku 2005.

Všichni ekonomové a analytici se shodují, že za tímto poklesem stojí možné kvantitativní uvolňování, které plánuje evropská centrální banka. S blížícím se zasedáním ECB zůstává euro pod silným tlakem. Každá nově zveřejněná ekonomická zpráva jen potvrzuje nedobrý stav ekonomiky EU. Pro země eurozóny se tak hlavním strašákem stává deflace. Pokles cen je tak částečně způsoben poklesem ropy.

Velkou zásluhu na poklesu společné měny lze přičíst německé ekonomice. Poslední čísla ukazují na pokles růstu maloobchodního prodeje. Německo zatím zůstává kritické ke krokům v otázce kvantitativního uvolňování. Nicméně se zhoršující se ekonomickou situací se jeho manévrovací prostor snižuje. Investoři přestávají mít zájem o nákup eura ve střednědobém horizontu. Je tedy možné, že se eurodolar podívá na hodnoty z roku 2005 na úrovních 1.1640.