Jerome Kerviel

Jerome Kerviel vyrůstal v Pont l‘Abbé, ve francouzském regionu Brittany. Jeho matka je nyní v důchodu(bývalá kadeřnice) a otec byl kovářem, umřel v roce 2006.

Jerome dokončil vysokou školu v roce 2000 s titulem Master of Finance se zaměřením na organizaci a kontrolu finančních trhů. Tento studijní obor byl podporován velkými francouzskými bankami, jehož účelem bylo připravit studenty pro pozice v obchodních odděleních finančních institucí. Ještě předtím Kerviel vystudoval finanční bakalářský program v Nantes.

V létě roku 2000 začal pracovat v bance Société Générale. o pět let později byl povýšen do obchodního týmu na pozici junior trader. V týmu mohl obchodovat finanční deriváty např. indexy. ETF fondy, swapy. Jeho plat zde činil ročně 74000 euro, plus prémie v roce 2006 60 tisíc eur. Mezi obchodníky to byly spíše menší peníze. Ale v roce 2007 už měl naději na bonus ve výši 600 000 eur.

Na začátku roku 2007 se začala objevovat první podezření. Banka uváděla, že Kerviel byl zodpovědný za obchodování rozdílů indexových derivátů tzv. arbitráže. Už koncem roku 2006 začal vytvářet fiktivní obchody, zatím byly relativně v malém objemu. Postupně tyto fiktivní obchody začaly nabírat na objemu. Banka později uvedla, že překročil neoprávněně objem obchodů ve výši 49 miliard eur, tato částka představovala sumu mnohem větší než byla tržní kapitalizace banky. Zároveň Société uvedla, že jeho obchodování bylo ziskové. Poté se Kerviel pokusil podle banky zakrýt své původní profity. Podle BBC vytvořil na začátku roku 2008 skryté profity ve výši

1.4 miliardy eur.

Jeho neautorizované obchodování odhalila Société Generálé 19. ledna 2008. Potom banka zavřela všechny Kervielovy obchodní pozice, stalo se to zrovna v období velkého poklesu na trzích. Celkové ztráty činily 4.9 miliardy eur.

Banka dále uvedla, že Kerviel se podílel na veškerém nepovoleném obchodování sám, samozřejmě toto tvrzení vyvolává dohady zda to bylo vůbec  možné. Nutno podotknout, že Kerviel osobně neprofitoval z těchto transakcí. Při vyšetřování  spolupracoval a prohlásil, že podobné finanční operace byly praktikovány i ostatními obchodníky. Société přitom byly spokojená se zisky, které učinil a byla připraven vyplatit bonus ve výši 300 tisíc eur. Kervielova rodina zde mluví o jeho využití jako obětního beránka k omluvě k tak vysokým ztrátám.