Je obchodování zpráv opravdu ziskové ? 2. díl

Obchodovat zprávy na trhu forex je na jednu stranu dosti riziková záležitost, na druhou stranu je poměrně dosti ziskové pokud se k tomu správně přistoupí.

Úplně nejzákladnější strategie vychází z umístění dvou čekajících příkazů těsně před vyhlášením zprávy. Je nutné správně vybrat onu zprávu a vyhodnotit jí podle důležitosti. Největší vliv mívá zpravidla NFP – změna pracovních míst na americkém trhu v nezemědělských sektorech, vyhlašuje se každý měsíc.

Klasický začátečník začne tuto zprávu obchodovat pouhým položením dvou obchodních příkazů na obě strany, nastaví profit target a stop loss a tím to končí. Následně může nastat situace kdy výsledek je velmi odlišný od předpovědi a nastane námi požadovaný velký pohyb. Čekající příkazy jsou buď aktivovány nebo ne, v závislosti situaci na trhu, vliv má také druh brokera kterého používáme. Pokud nás broker exekuje na námi zadané ceně a následně zavře na našem profitu, je vše v pořádku. Avšak může nastat situace, kdy dostaneme skluz a příkaz se otevře pod nebo nad naší cenou. Tento stav nelze podceňovat, neboť se může reálně jednat o desítky až stovky pips a to už může narušit celý náš systém obchodování zpráv.

Chci především zmínit, že v době této důležité zprávy obchoduje tímto stylem spousty obchodníků i velkých institucí. Každý očekává výsledek zprávy a dochází k poklesu likvidity na trhu, z toho pramení již výše zmíněný skluz v plnění objednávek. Pro obchodníka je důležité sledovat vývoj na grafu již od začátku obchodní seance a vypozorovat, zda li se nedochází k vychýlení ceny na určitou stranu. Pokud je konkrétní měnový pár před zprávou příliš volatilní, je dosti těžké umístit objednávky. Ještě může dojít k situaci, kdy budeme vyplněni na obě strany. Není tedy nutné vždy za každých podmínek obchodovat danou zprávu.