Janet Yellen se stane šéfkou americké centrální banky

yell fedJanet Yellen se stane první ženou v čele americké centrální banky. Janet byla do čela Fedu potvrzena senátem. Pro Janet Yellen hlasovalo 56 senátorů, 26 bylo proti. Tato žena tak v čele Fedu nahradí Bena Bernankeho, kterému končí druhé funkční období ve funkci 31. ledna 2014.

Barack Obama se vyjádřil k tomuto jmenování. Prohlásil, že Janet Yellen v čele centrální banky bude představovat odborníka, který rozumí cílům americké politiky a důsledně bude ovládat finanční politiku, která bude znamenat zlepšení životní a pracovní situace velké většiny Američanů.

Nyní Janet Yellen vykonává funkci viceprezidenta Fedu a více méně podporovala jeho politiku nízkých úrokových sazeb a podporu nákupu dluhopisů.

Američané by měly zůstat klidnými a být si jisti, že naše země se bude dále zotavovat z hospodářské krize. Pod vedením Janet Yellen bude centrální banka kritičtější vůči Wall Street, už jen z toho důvodu, že budou přijata opatření k regulaci trhů, která zajistí stabilitu finančního sektoru. Tim Johnson

Nicméně se i v senátu objevily kritické názory na novou šéfku. Senátor Charles Grassley vidí riziko v pokračování politiky Bena Bernankeho. Může tak vzniknout cenová bublina a zvyšovat se inflace.

Nějakou velkou změnu by Janet Yellen do americké ekonomiky neměla přinést. Bude pokračovatelem současné měnové politiky. Jde hlavně o pokračování podpory nákupů vládních dluhopisů. Dále tak zřejmě bude docházet k deformování finančního trhu.