Jak na ztráty při obchodování

ztráty při obchodováníZtráty jsou nedílnou součástí obchodování na všech finančních trzích. Jedná se o nezpochybnitelný fakt, který zahrnuje obchodní styl každého obchodníka. Každý trader musí počítat se ztrátovými obchody nebo dočasným poklesem svého základního kapitálu.

Ztrátové obchody se nevyhýbají ani nejznámějším a nejúspěšnějším investorům. Velice slavný investor Warren Buffet v jednom rozhovoru uvedl, že nákup společnosti Berkshire Hathaway byl jeho nejhorší obchod. Buffet zavzpomínal jak se nechal emotivně unést a uzavřel nevýhodný nákup. Během několika desetiletí zařadil tuto společnost mezi 50 největších firem na světě.

Další úspěšný spekulant George Soros utrpěl za svou kariéru také mnoho ztrát. V roce 1987 zaznamenal ztrátu ve výši 300 milionů dolarů díky krachu na americkém trhu s nemovitostmi. Také ruská dluhová krize v roce 1998 ho stála 2 miliardy dolarů a hned další rok následovala ztráta 700 milionů dolarů, když Soros spekuloval na pokles v IT.

Jak tedy zvládat ztráty?

Každý obchodník se především musí poučit ze svých ztrát a nezůstávat k nim lhostejný. Trader by měl vnímat všechny své ztráty, což je možné chápat jako prevenci proti chybám v budoucnosti.

Mnoho obchodníků na forexu neustále zkouší různé systémy a jakmile tato metoda začne generovat ztráty, je nahrazena jinou. Ve skutečnosti takto nikdy nejde docílit úspěchu. Je třeba se zaměřit na jednu strategii a zkoumat příčiny ztrátových obchodů a toto zkoumání pak využít při optimalizaci celého systému. Jedině vytrvalost a učení se z minulých chyb může vést ke kýženým ziskům.