Jak na Bitcoin

Bitcoin a další kryptoměny jsou tzv. digitální měny vytvořené a uložené elektronicky. Kryptoměny mohou být a jsou používané jako platební prostředek za zboží či služby. Tyto digitální měny vznikají nezávisle na bankách a vládách. Kryptoměny jsou těženy prostřednictvím počítačů. Bezesporu nejznámější kryptoměnou je Bitcoin.

 

Hlavní výhoda digitální měny
Hlavní výhodou kryptoměn je jejich decentralizace. Právě decentralizace zajišťuje to, že měnu nemůže nikdo ovládnout, případně falšovat. Decentralizovaná síť je založená na veřejné databázi – blockchain. V této databázi jsou zaznamenány veškeré transakce. Nyní již existuje více než 1000 kryptoměn. Nicméně k oblíbeným a vyhledávaným kryptoměnám patří několik jednotek až desítek.

Co je to blockchain?

Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn, jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit atomicitu operací a zamezit neoprávněným transakcím.

Výhody Bitcoinu

  • Bitcoin je anonymní, při používání této měny není třeba odhalit skutečnou identitu
  • Možnost uložení Bitcoinu v počítači, offline nebo online u třetí strany
  • Měna Bitcoin není závislá na bankách a vládách
  • Konečné množství Bitcoinů je přesně určené a nelze tedy rozhodovat o vydávání dalších peněz

Nevýhody Bicoinu

  • anonymita měny láká podvodníky
  • vlády a centrální banky jsou někdy proti digitálním měnám z důvodu decentralizace
  • z výše zmíněných nevýhod vyplívá nutnost používat pokud možno ověřené burzy a peněženky a zachovávat zásady bezpečnosti na internetu

Obchodování s Bitcoinem

Bitcoin a ostatní měny nabízí v současnosti zajímavé zhodnocení díky svým pohybům. Nabízí se obchodování během týdne a včetně víkendů.

Kryptoměny mohou přinést jak zisky tak ztráty. Důležité je jaký styl obchodování bude zvolen. U kryptoměn lze využít obchodování přímo na burze např. Coinmate nebo Coinbase, kde se obchoduje přímo s danou digitální měnou a nebo využít tzv. CFD kontrakty, kde obchodník nemusí vlastnit kryptoměnu a pouze spekuluje na růst nebo pokles – tradiční způsob obchodování na forexu – long nebo short. CFD kontrakty na Bitcoin nabízí ověření fx brokeři. Toto obchodování je možné provádět pomocí finanční páky.

Jakým způsobem obchodovat Bitcoin?

Pokud chce obchodník využít vysoké denní fluktuace – nabízí se obchodování pomocí již zmíněných CFD kontraktů. Zde platí zásady klasického tradingu.
Pokud chce obchodník kryptoměny skutečně vlastnit – lze využít online burzy, např. Coinmate nebo Coinbase. Následně je možné používat Bitcoin peněženky v různých formách – online, offline nebo hardware. Hojně používané jsou Electrum a Blockchain.
Při dlouhodobé investici do bitcoinu nebo jiných kryptoměn tedy není nutné řešit každodenní poplatky za obchodování.

Zodpovědný přístup k obchodování

Nutno si uvědomit, že kryptoměny jsou finanční novinkou a liší se tak od tradičních burzovních aktiv. Klasické akcie nabízí pravidelné reporty, kde se investoři dozvídají výsledky podniku a další potřebné zprávy. Digitální měny díky své decentralizaci zatím nějaký institucionální přístup nemají. Na kryptoměnách může během dne docházet k velkým pohybům, díky kterým lze hodně vydělat nebo také prodělat. Obchodníci na tomto trhu by tak měli dodržovat známé pravidlo řízení peněz a rizika – zkrátka investovat jen to co si můžu dovolit ztratit.