Jak investovat na burze

jak investovat na burzeNa burze se dá investovat několika způsoby. Nejdříve musí být patrné o jak dlouhý horizont máme zájem. Na otázku jak investovat na burze se dá odpovědět několika způsoby. Již zmíněný investiční horizont je velmi důležitý. Investování v krátkém čase je vhodné pro investory, kteří chtějí dosáhnout vysokého zhodnocení. Jde tak o stav, kdy jsme ochotni podstoupit patřičné riziko. Výše rizika tedy rozhoduje o našich výnosech z investovaného kapitálu.

Na burze se dá obchodovat s několika různými investičními nástroji. Jednotlivé tyto finanční možnosti jsou přesně specifikovány každou burzou. Nejčastěji tak na burze obchodujeme s akciemi, dluhopisy, obligacemi a komoditami. Každý tento nástroj má své bližší určení. Jedná se hlavně o výši zhodnocení a délku investice.

Do čeho investovat na burze

Investovat na burze se dá především do akcií. Zde můžeme vložit volné finanční prostředky do českých akcií nebo světových akcií. Investice do domácích akcií nabízí komfort investování v české měně. Nicméně investice do zahraničních akcií jsou také atraktivní a mnoho lidí této možnosti využívá.

Hlavní je výběr konkrétního akciového titulu, do kterého chceme investovat. Tento výběr se provádí několika způsoby. Můžeme obchodovat podle nároku na dividendu nebo podle hospodářských výsledků dané společnosti. Délka držení akcií zde má také svoji vypovídací hodnotu.

Další možnosti jak investovat na burze

Odvážnější investoři mohou využít tzv. pákových nástrojů. Jedná se o speciální investiční cenné papíry, které jsou odvozeny od konkrétního aktiva, s kterým se obchoduje na burze. Můžou to být komodity, měny nebo akciové indexy. Měnové páry se obchodují na trhu zvaném forex. Pomocí páky si můžeme znásobit konečný výnos. Na druhou stranu také případná ztráta může být vyšší. S těmito deriváty je proto nutné zacházet opatrně a nejlépe se poradit s finančním odborníkem.