Geopolitické problémy, které mohou ovlivnit finanční trhy

Sestřelení civilního letadla na Ukrajině

Sestřelení komerčního letadla Malaysia Airlines vyvolalo celou řadu mezinárodních spekulací. Jedná se o další vyostření vztahů mezi EU, USA a Ruskem. Dosavadní vyšetřování ukazuje na proruské separatisty. Někteří evropští politici se nechali slyšet, že hlavní díl viny nese ruský prezident Putin.

V momentě, když se tato havárie odehrála, došlo k ostrému poklesu akciových trhů a některých měn.

Invaze Izraele do pásma Gazy

V další části světa vyvrcholil konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Vše začalo vraždou tří mladých Izraelců. Následně byl usmrcen palestinský teenager.

Izrael v reakci na ostřelování svého území ze strany Hamasu začal podnikat nálety na území Gazy. Dále již následovalo vyhrocení konfliktu a pozemní invaze do pásma Gazy.

Tento politický konflikt může mít vliv na volatilitu na trzích. Index volatility (VIX), který měří úroveň strachu na trzích, vyskočil o 37% na nejvyšší hodnotu od dubna tohoto roku.

USA připravily nové sankce proti Rusku

Vláda USA zavedla první sankce na Rusko jako reakci na anexi Krymu. Tyto sankce se týkaly ruských firem v oblasti energií, nerostných surovin a finančních služeb.

Minulý týden ohlásili představitelé USA další kolo sankcí. Mělo by jít o ruské energetické a bankovní společnosti, s cílem zabránit Rusku podporovat separatisty. Prezident Putin nadále odmítá obvinění, že podporuje ukrajinské povstalce. Nicméně v případě zavedení sankcí hovoří o odvetných krocích.