Eurofrank je blízko hranice 1.20

Na nejnižších úrovních od roku 2012 se nachází měnový pár EUR/CHF. Nyní se tento pár obchoduje kolem hodnoty 1.2028 a blížíme se tak k hranici 1.20, která byla švýcarskou centrální bankou stanovena jako nepřekročitelná. Podle nespočetných vyjádření je prý SNB ochotna tuto hranici bránit všemi prostředky. Tento minimální kurz byl stanoven centrální bankou z důvodu vysokého nadhodnocení švýcarské měny a z toho plynoucích těžkostí pro tamní exportéry.

Referendum o zlatých rezervách

Dalším problémem pro posilování franku je plánované referendum o zlatých rezervách, které se bude konat 30. listopadu. Pokud by se Švýcaři rozhodli pro odpověď ano, znamenalo by to, že SNB musí držet minimálně 20 procent zlata v celkových bankovních rezervách. Centrální banka by tak musela nakoupit velké množství zlata, což by si vyžádalo vysoké náklady a již zmíněná hranice by se stala ještě ohroženější.

Jak bude reagovat SNB?

Reakce švýcarské centrální banky je podle veřejných vyjádření neměnná a pevná. Nicméně nynější situace, kdy se nacházíme blízko kritické situace jistě nenechává obchodníky spekulující na posilování eura klidnými. Velkou výhodou SNB je možnost přístupu k neomezeným nákupním prostředkům. Guvernér této banky již několikrát zdůraznil, že je připraven vynaložit ničím nelimitované prostředky na ochranu před posilováním franku.

Pro tradery je však důležitý kurz 1.20, neboť velká většina z nich má těsně pod touto hranici umístěné SL příkazy. Pokud by se EUR/CHF dostal pod tuto úroveň, znamenalo by to obrovské ztráty pro tyto obchodníky. Otázkou ovšem zůstává, jestli SNB připustí pokles pod 1.20 třeba jen na několik hodin či minut a následně intervenuje.

Minulá intervence na EUR/CHF

Na níže uvedeném grafu lze vidět průběh intervence z roku 2011, kdy se SNB rozhodla oslabit frank z velmi nízkých hodnot.

Graf EUR/CHF 1 min:

eurofrank snb