Eurodolar na stejných úrovních po zápisu z FOMC

21:34

fed ny

Eurodolar zůstává po zveřejnění zápisu z jednání FOMC zhruba na stejných úrovních. Došlo jen k počátečnímu rozkmitu a následovala konsolidace do původních hodnot. Ihned po zveřejnění této zprávy došlo k dosažení sedmiměsíčních minim kolem 1.0616.

Ze zveřejněného zápisu z jednání měnové komise vyplývá, že většina představitelů Fedu považuje za dobré řešení zvýšení úrokových sazeb ke konci roku. Záleží však na ekonomických datech, která budou do této doby zveřejněna. Očekávané zasedání Fedu bude 17. a 18. prosince, kde se budou hodnotit data z trhu práce a inflační očekávání.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci se tak nyní nachází na 68.7 procentech. Tento údaj plyne z posledního průzkumu mezi ekonomy a analytiky.

Budou úrokové sazby skutečně zvýšeny?

Ze zasedání Fedu je zřejmé, že hlavní debata o zvýšení úrokových sazeb bude v prosinci a budou zohledněna inflační data a stav na trhu práce. Je jasné, že většina bankéřů je pro zvýšení sazeb. Je jasné, že očekávané zvýšení sazeb v prosinci je již v ceně a investoři možná čekali jasnější signál od Fedu.

Podle Fedu je nutné naplnit tři podmínky, aby mohly být sazby zvýšeny:

  • masivní tvorba pracovních míst
  • žádné šoky pro ekonomiku a finanční systém
  • přesvědčení o budoucím růstu inflace

Nutno dodat, že podmínka ohledně trhu práce je již splněna, což ukázala minulá NFP zpráva. V posledních měsících se neprojevily žádné hrozby pro americký finanční systém. Problémy může pouze dělat již zmíněná inflace. Potencionální ohrožení zvednutí úrokových sazeb jsou tedy na straně nízké inflace, přičemž ani klesající cena ropy není vhodná pro tento krok.