Eurodolar míří k hranici 1.40

03:46

Euro zakončilo tento týden proti dolaru dalším vzestupem. Měnový pár EUR/USD se dostal blízko 2 letého maxima na úroveň 1.3966. Technická analýza jasně ukazuje býčí náladu na eurodolaru. Hranice 1.40 je tak na dostřel. Nicméně po dosažení dvouletého rekordu došlo k poklesu až na cenu 1.3845. Je zřejmé, že směr long nebude tak jednoduchý.

Euru by mohlo v dalším růstu zabránit několik faktorů. V neděli se koná referendum o připojení Krymu k Rusku. Zde se očekává většinový souhlas místního obyvatelstva s tímto krokem.

Nicméně toto referendum není až takovým rizikem, neboť už je započítáno v ceně měnového páru. Podstatně vyšší riziko představují následné sankce, které už oznámily USA a EU. Případné sankce by mohly mít špatný dopad na všechny zúčastněné měny. Lze tedy předpokládat zvýšenou volatilitu na všech párech.

eurodolar

Očekávané události v příštím týdnu, které mohou mít vliv na EUR/USD:

Ve středu 19. března se koná zasedání americké komise FOMC. Očekává se nasměrování monetární politiky americké centrální banky Fed. Zároveň zde dojde k předpovědi vývoje ekonomického růstu a inflace.

Ve čtvrtek 20. března bude mít zasedání švýcarská centrální banka a zároveň budou oznámeny úrokové sazby LIBOR. Neočekává se, že by došlo k nějaké dramatické změně. Nicméně vzhledem k napjaté politické situaci kolem Ukrajiny by výsledek tohoto zasedání mohl ovlivnit i EUR/USD. Švýcarský frank se stává útočištěm investorů, když na trzích panuje nervozita.