Euro se po zasedání ECB strmě propadlo

Evropská centrální banka rozhodla na svém zasedání o programu nákupu aktiv. ECB bude kupovat do září roku 2016 aktiva v celkové hodnotě 60 miliard eur za jeden měsíc. Částka 60 miliard tak překonala původní odhady, které se pohybovali na úrovních 50 miliard.

Prezident ECB Mario Draghi představil na následné tiskové konferenci tento stimulační program. Celkem je tedy do roku 2016 připraveno 1.140 bilionu eur. Trh očekával menší hodnoty. Za tyto peníze se budou nakupovat vládní dluhopisy. Klíčem k nákupu budou podíly jednotlivých centrálních bank zemí eurozóny na kapitálu ECB. Nejvíce prostředků tedy připadne na Německo, Francii, Itálii a Španělsko. Menší část z finančních prostředků připadne na nákupy aktiv soukromého sektoru.

Hlavním cílem těchto opatření je podpora hospodářského růstu a inflačních očekávání firem a spotřebitelů. Mario Draghi očekává v následujících měsících velmi nízkou inflaci hlavně díky klesající ceně ropy. Ke schválení kvantitativního uvolňování došlo i přes odpor Německa.

Reakce EUR/USD

Eurodolar se v reakci na tato oznámení vydal postupně během dne až na hodnoty kolem 1.315

ecb eurodolar 2