Euro po zasedání ECB neoslabilo

12:00

Včerejší zasedání ECB skončilo podle očekávání. Základní úroková sazba a depozitní sazba byli sníženy. Byl představen komplexní program na podporu uvolnění měnové politiky. Jde hlavně o další pokračování nákupů finančních aktiv. Podpora poskytování nových levných úvěrů bankám byla také avizována. Tyto levné peníze ovšem budou poskytovány pouze podnikům.

Co na to eurodolar?

Měnový pár EUR/USD se během prvotních okamžiků dostal až na úroveň 1.3503. Po tomto počátečním poklesu euro opět začalo posilovat a dnes se stabilizuje na ceně 1.3620. Snížení sazeb se tedy projevilo jen krátkodobě. Oslabení eura se nepodařilo. Nepomohlo ani prohlášení Maria Draghiho o pokračování programu dodávání likvidity na finanční trhy.

Otázkou ovšem zůstává jestli tento krok evropské centrální banky pomohl pouze trhům nebo je možné očekávat reálný vliv na ekonomiku EU. Nicméně celá ECB musí doufat v dlouhodobé pozitivní účinky na hospodářství zemí evropské unie. V opačném případě to pak kromě národních ekonomik odnesou i finanční trhy.

EUR/USD – hodinový graf

ECB výsledek