Důvody proč by v Británii mohly být negativní úrokové sazby

11:53

Banka Credit Suisse předkládá důvody proč by mohly být ve Velké Británii nastoleny negativní úrokové sazby.

Britská ekonomika se stává méně předvídatelnou. Mnoho ekonomů předpovídá přechod do recese.

Ještě v roce 2015 byla bankovní rada Bank of England zastáncem postupného zvyšování úrokových sazeb. Nyní jsme ve fázi kdy většina světových centrálních bank se přiklání k rozšíření programů kvantitativního uvolňování a snižování sazeb.

Bank of England pravděpodobně nebude ničím omezována v současné době po Brexitu. Nicméně jakékoliv upozorňování na nastolení záporných úrokových sazeb může být kontraproduktivní a centrální banka si spíše ponechá moment překvapení.

Negativní úrokové sazby můžou být navrženy tak, aby nezpůsobily více škod v ekonomice, než je nezbytně nutné.

Snižování úrokových sazeb se zdá být silným nástrojem ve Velké Británii. Některé strukturální faktory, které se týkají britské ekonomiky nám naznačují, že politika úrokových sazeb se rychle přenáší k domácnostem než k jiným ekonomickým subjektům.

S programem kvantitativního uvolňování mohou přijít problémy dříve, než jsou očekávány. Velikost těchto programů může rychle dosáhnout nepřiměřených rozměrů.

Negativní úrokové sazby mohou vyslat důležitý signál, když ostatní metody selžou. V případě dalšího propadu britské ekonomiky, je zde možnost rozšířit kvantitativní uvolňování, které však může způsobit více škod než záporné úrokové sazby.