Důležitý týden pro finanční trhy

23:37

Tento týden bude pro forex a další finanční trhy velmi důležitý z hlediska fundamentálních událostí. Uskuteční se zasedání hned 4 hlavních centrálních bank. Dále budou zveřejněna data z amerického trhu práce.

Evropská centrální banka

Ve čtvrtek 5. června budou vyhlášeny minimální úrokové sazby. Všeobecně se očekává pokles. Následně na tiskové konferenci ECB budou sdělena opatření, která se budou týkat kroků směřujících k oživení ekonomiky. Nicméně vše se zdá být nejisté a není jasné, jak přesně se evropská banka zachová. Není také jasné, jestli se bankovní rada shodne na dalším nákupu dluhopisů.

Někteří analytici očekávají ohlášení záporných úrokových sazeb. Jednalo by se o velmi nestandardní opatření, ke kterému centrální banka může sáhnout. Tímto opatřením by banky musely platit za uložení peněz v centrální bance. Negativní úrokové sazby mají za úkol povzbudit poptávku a donutit celý průmyslový a obchodní sektor k investicím.

Americký trh práce

V pátek bude zveřejněn pravidelný report z US pracovního trhu. Výsledky se dozvíme v pátek 6. června. Nicméně větší vliv na výrazný pohyb na eurodolaru lze očekávat jen při nečekaném výsledku. Předpověď je přidání 219 tisíc pracovních míst za minulý měsíc. Záležet také bude na stavu nezaměstnanosti. Očekávaný údaj je 6.4%.

Současně v pátek budou ještě zajímavá data o zaměstnanosti z kanadského trhu práce. Očekává se přírůstek 12.3 tisíc míst za minulý měsíc.

Centrální banka Austrálie

V úterý 3. června budou zveřejněny základní úrokové sazby. Neočekává se změna žádným směrem. Vliv na měnový pár AUD/USD bude pravděpodobně jen v hodinu zveřejnění reportu centrální banky.

Anglická centrální banka

Ve čtvrtek 5. června bude ještě před tiskovou konferencí ECB svůj report vyhlašovat také anglická BOE. Zde se žádná změna sazeb nechystá. Nynější guvernér banky Carney zřejmě nebude činit výrazné změny měnové politiky stejně jako jeho předchůdce King.

Zasedání zemí G7

Ve středu 4. června začíná zasedání zemí G7. Původně se mělo toto setkání uskutečnit jako G8 společně s Ruskem, ale po krizi na Ukrajině se Rusko nezúčastní. Výstupy z tohoto jednání budou přinášeny po celé dva dny konání tohoto summitu. Lze očekávat nějaké prohlášení, které se bude týkat uklidnění situace na Ukrajině.