Důležitý den pro libru

ukflagDnes ve 13:00 hodin budou zveřejněny důležité zprávy, které se týkají britské libry. Vše se samozřejmě točí kolem anglické centrální banky(BOE) a úrokových sazeb.

Základní úrokové sazby jsou na úrovni 0.50% a očekává se, že tato hodnota zůstane. Důležité však bude zveřejnění, kolik členů měnové komise Bank of England hlasovalo pro zvýšení nebo zachování sazeb. Očekává se hlasování v poměru 1-0-8, přičemž první číslo znamená kolik členů komise bylo pro zvýšení sazeb, druhé číslo znamená, kolik členů bylo pro snížení sazeb a třetí číslo, kolik členů bylo pro zachování sazeb na stejné úrovni.

Podle názorů analytiků z Bank of America Merrill Lynch se nechystají nějaké převratné měny v měnové politice centrální banky. Pravděpodobně zazní komentář o rizicích pro britskou ekonomiku, které přicházejí ze zahraničí, ale budou zároveň vyzvednuta dobrá domácí ekonomická data.

Základním úkolem pro tradera tedy bude sledovat jaká vyjádření zazní od bankéřů a také výsledek hlasování o úrokových sazbách. Očekávaný výsledek hlasování je 8:1 ve prospěch zachování sazeb na stejné úrovni.

Obecně trhy očekávají první zvýšení britských sazeb v roku 2017. Nicméně je zde riziko, že volba dopadne 9:0, což by představovalo velký tlak na libru. Předpovídat pohyb měnového páru GBP/USD při této příležitosti je velice těžké, neboť velcí hráči reagují na každé slůvko, které zazní na tiskové konferenci BOE. Nakonec však nepředpokládám, že by libra po těchto zprávách nabrala nějaký výraznější pohyb, ať už jakýmkoliv směrem.