Dnešní důležitá zpráva NFP – přehled

Dnes ve 14:30 se opět dostáváme k nejdůležitější zprávě měsíce o stavu zaměstnanosti v USA. Všeobecné očekávání je na úrovni 206 tisíc pracovních míst za minulý měsíc. Míra nezaměstnanosti se očekává ve výši 4.9% a průměrné hodinové výdělky by měly vzrůst o 0.2 procenta.

Středeční statistika zaměstnanosti ADP ze soukromého sektoru nám ukázala nárůst zaměstnanosti o 200 tisíc míst. Tyto data lze chápat optimisticky, nicméně jedná se oproti minulým číslům o určité zpomalení růstu.

Při dnešních datech budou důležité také zprávy ohledně průměrných hodinových výdělků, které mohou zamíchat celkovou reakcí na zveřejněné výsledky NFP. Je zřejmé z grafu, že na měnovém páru EUR/USD probíhá long trend a na obrat budou potřeba velmi dobrá čísla.

Z historického grafu níže vyplývá, že od října minulého roku dochází k postupnému poklesu vytvořených míst. V případě dnešních negativních čísel by se jednalo o velmi špatný signál vůči Fedu, který požaduje dobrou zaměstnanost jako podmínku ke zvyšování úrokových sazeb.

Graf – NFP výsledky za poslední rok:

nfp1.4.