Dnešní důležitá událost – zasedání ECB

Dnešní důležitá událost pro euro se odehraje ve 13:45 hodin, kdy bude oznámena základní úroková sazba a následovat bude ve 14:30 hodin tisková konference Evropské centrální banky(ECB).

Jak to vidí Nomura

Podle banky Nomura nedojde k žádné změně měnové politiky ECB. Následné vyjádření představitelů banky by se mělo nést v umírněném tónu s tím, že jsou připravena další opatření v případě potřeby. Také se dá očekávat, že ECB bude pokračovat v programu nákupu aktiv. Vlastně se jedná o další kolo kvantitativního uvolňování místo pohybu se sazbami.

Jak to vidí Credit Suisse

Banka Credit Suisse si připravila 3 scénáře možného vývoje:

  1. Nebudou přijata žádná nová opatření centrální bankou a ani zmínka o rozšíření kvantitativního uvolňování. V tomto případě očekáváme posílení eura a posun měnového páru EUR/USD na úrovně 1.1500 až 1.1700. Na těchto hodnotách pak může dojít k obratu. Kurz 1.1500 vidíme jako kritickou hodnotu pro ECB a následně očekáváme komentář představitelů ECB, který oslabí euro.
  2.  

  3. Náznak rozšíření kvantitativního uvolňování v prosinci tohoto roku. Tento scénář je podle nás již započítán v ceně na EUR/USD. Náš výhled je pak neutrální a očekáváme pohyb v rozpětí 1.1100 až 1.1500.
  4.  

  5. Rozšíření programu kvantitativního uvolňování a oznámení dalších měnových opatření. Pokud budou představitelé ECB vyjadřovat své přesvědčení o rozšíření měnových opatření a dalším nákupu aktiv – dá se očekávat oslabení eura. EUR/USD by pak střednědobě mohlo oslabit na 1.1000.