Dnešní den ve znamení libry

09:27

Na forexu se dnes vše soustředí kolem britské libry. Od 13:00 hodin se koná zasedání Bank of England(anglická centrální banka), kde se dozvíme vše od úrokových sazeb až po chystanou měnovou politiku. Základní úrokové sazby jsou na hodnotě 0.50 % a neočekává se, že by došlo ke změně. Důležitá bude zpráva o vývoji inflace pro další dva roky. Následně bude zveřejněno hlasování bankovní rady, tzn. kolik členů bylo pro zvýšení úrokových sazeb a kolik proti. Očekávání je ve formátu 1-0-8, přičemž první číslo je kolik členů rady hlasovalo pro zvýšení sazeb, druhé číslo pro snížení a třetí číslo ukazuje kolik členů rady bylo pro zachování sazeb na současné úrovni.

Výše popsané události se tedy odehrají ve 13:00 hodin. Následuje ve 13:45 projev guvernéra Bank of England.

Jak to vidí banka Citi?

Tato banka předpokládá, že se počet členů bankovní rady, kteří hlasovali pro změnu sazeb nezmění. Inflaci předpokládáme ve výši 2.1 procenta pro příští 3 roky.

Banka si připravila tři scénáře vývoje GBP/USD pro tuto událost:

  1. Volba členů bankovní rady beze změny na 1-0-8. Inflační předpověď mírně nižší. Pravděpodobnost tohoto scénáře je 50 procent. Očekáváme pak pohyb kolem 60 pips ve prospěch libry.
  2. Volba členů bankovní rady dopadne 2-0-7, což by znamenalo možnost růstu úrokových sazeb v roce 2016. Pravděpodobnost tohoto scénáře je 30 procent. Očekávaný pohyb je 100 pips ve prospěch libry.
  3. Negativní prohlášení o vývoji inflace. Nezměněná volba o sazbách. Projev, který se ponese ve znamení nezvýšení úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Pravděpodobnost tohoto scénáře je 20 procent. Očekávaný pohyb 110 pips v neprospěch libry.